
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Min Input Voltage | 3 V |
| Output Current | 1.2 A |
| Output Voltage | Adjustable |
| Output Type | Adjustable |
| Quiescent Current | 6 µA |
| Topology | Buck |
| Switching Frequency | 300 kHz to 2.2 MHz |
| Max Input Voltage | 60 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Function | Step-Down |
Stock: 420
Distributors
pcbx
Unit Price$5.43372
Ext.Price$5.43372
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $5.43372 | $5.43372 |
| 10 | $4.21646 | $42.16460 |
| 25 | $3.91137 | $97.78425 |
| 50 | $3.75386 | $187.69300 |
| 100 | $3.60267 | $360.26700 |
| 300 | $3.44763 | $1034.28900 |
| 500 | $3.29926 | $1649.63000 |
| 1000 | $3.15730 | $3157.30000 |
